Skip to main content

5 najlepszych gier i zabaw weselnych – oczepiny (cz. 1)

Oczepiny to bez wątpienia jedna z najważniejszych części każdego wesela. Bez tych popularnych zabaw nie wyobrażamy sobie żadnej tego typu imprezy. Zabawy te należy jednak wybierać z należytą uwagą, ponieważ niektóre mogą kogoś urazić, zawstydzić lub, kolokwialnie mówiąc – wkurzyć. Ułatwcie sobie wybór i sprawdźcie 5 gier weselnych, które starannie wybrałam spośród setek innych.

Taniec pod sznurkiem

Liczba uczestników: 4-6 par

Para młoda rozciąga wzdłuż sali sznurek o długości ok. 4-5 metrów. Zaproszone pary tańczą w rytm muzyki wszystkie po tej same stronie liny. Na sygnał wodzireja wszyscy muszą przejść na jej drugą stronę. Po każdej wymianie sznurek opuszczany jest nieco niżej. Odpada para, która w trakcie zmiany stron dotknie sznurka lub się przewróci.

Wycieczka do ZOO

Liczba uczestników: dwie drużyny po 7 osób

W tej zabawie potrzebujemy aż 14 krzeseł, które ustawiamy w dwóch rzędach po siedem kierując je przodem do siebie. Uczestnicy zasiadają na krzesłach i dostają do odegrania role: taty, mamy, dzieci (Witka, Jacka oraz Zosi), psa Azora i słonia. Prowadzący czyta historyjkę, w której trakcie osoby odgrywające poszczególne role, po usłyszeniu swojego imienia muszą wstać, obiec cały rząd krzeseł i usiąść na swoim miejscu.

Przeczytaj również: Przygotowania do ślubu i wesela – kalendarz pary młodej

Był piękny dzień, więc TATO postanowił zabrać DZIECI do zoo, by mogły zobaczyć SŁONIA. Poszedł więc do MAMY, żeby obwieścić jej tę wiadomość. DZIECI bardzo się ucieszyły, a najbardziej ZOSIA. WITEK powiedział: zabierzmy też AZORA. AZOR, jak to AZOR, ucieszył się jak przystało na PSA – radośnie zamerdał ogonem. JACEK i WITEK bardzo chcieli zobaczyć SŁONIA. DZIECI zapiszczały radośnie. RODZICE (czyli mama i tata biegną) przygotowywali się do wyjazdu, a AZOR biegał miedzy nogami swoich PANÓW. Pogoda dopisywała, ZOSIA postanowiła zabrać AZORA na spacer przed wyjściem do zoo, ale WITEK ubiegł ZOSIĘ, i AZOR od dawna był na spacerze. W końcu późnym popołudniem cała RODZINA zapakowała się w trabanta i ruszyła w kierunku zoo. W zoo stał dumnie SŁOŃ. Rany jaka wielka trąba, wykrzyczały DZIECI. MAMA uciszała radosne piski swoich POCIECH. TATA, głowa RODZINY opowiadał o tym czym żywi się SŁOŃ. DZIECI słuchały zainteresowane. Tylko AZOR, jak to nasz kochany AZOR, merdał ogonem zainteresowany bardziej motylem niż SŁONIEM. ZWIERZĘTA (tu biegnie słoń i pies) chyba nie przypadły sobie do gustu. Po wszystkich piskach i wrzaskach radości, RODZINA pojechała do domu, tylko SŁOŃ został tam gdzie stał. Tak, to był piękny rodzinny dzień dla wszystkich TATY, MAMY, WITKA, JACKA, ZOSI I AZORA.

Test zgodności

Liczba uczestników: tylko para młoda

Para młoda siedzi na krzesłach obok siebie, ale są oddzieleni kotarą tak, żeby nie mogli zobaczyć, co robią. Otrzymują po dwie kartki z napisem “ja” i “on” (dla pani młodej) oraz “ja” i “ona” (dla pana młodego). Oto przykładowe pytania, które może zadać wodzirej:

 • kto pierwszy powiedział “kocham cię”?
 • kto będzie trzymał kasę?
 • kto lepiej prowadzi samochód?
 • kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
 • kto ma fajniejszych teściów?
 • kto pierwszy zasypia w łóżku?
 • kto będzie zmywał po posiłkach?
 • kto pierwszy nawiązał znajomość?
 • kto będzie rządził w sypialni?

Po każdym pytaniu, para młoda podnosi wybrane kartki tak, żeby zobaczyli je goście.

Balonowe przepowiednie

Liczba uczestników: tylko para młoda

W balonach zostały ukryte kartki z komendami. Pani młoda i pan młody przekłuwają na zmianę po jednym baloniku i zobowiązują się do przestrzegania przez pierwsze trzy miesiące tego, co tam znajdą i przeczytają. Oto kilka przykładów takich przepowiedni:

 • od dzisiaj będę Ci codziennie masował(a) stópki
 • od dzisiaj to ja będę głową rodziny
 • od dzisiaj to ja będę oddawać pensję małżonkowi
 • od dzisiaj będę prać bieliznę współmałżonka
 • od dzisiaj będę słuchać mądrych rad teściowej
 • od dzisiaj będę gotować obiadki
 • inne, zależnie od woli młodej pary

Taniec twister

Liczba uczestników: dowolna liczba par

Pary tańczą w rytm muzyki, a kiedy ta przestanie grać, wodzirej wydaje komendę informującą, które części ciała powinny zostać na parkiecie, np. dwie ręce i trzy nogi albo jedna noga i jedna ręka. Odpadają te pary, którym nie udaje się spełnić życzenia.


To tylko część zabaw, które dla Was przygotowałam. Odwiedzajcie nas na bieżąco, ponieważ tych będzie pojawiało się dużo, dużo więcej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do newslettera!

Wyślę Ci bezpłatny kalkulator finansowy Twojego ślubu i wesela, dzięki któremu obliczysz, ile będzie kosztowała Cię organizacja tej uroczystości. Poinformuję Cię również o każdym nowym artykule na blogu. Zero śmieci - tylko wartościowa wiedza! :)

Obiecuję, że Twój adres e-mail nie trafi w niepowołane ręce.