Skip to main content
ślub i wesele w plenerze

Organizacja ślubu i wesela w plenerze – poradnik i formalności

Ślub i wesele w plenerze kojarzy się przede wszystkim z amerykańskimi filmami. Do niedawna taka forma tych uroczystości była w Polsce niezbyt popularna, ale z każdym rokiem coraz więcej młodych par się na nią decyduje. Warto wiedzieć, z czym to się wiąże, na co zwrócić uwagę i jakie formalności należy załatwić.

Tradycyjny ślub w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego to oczywiście pewne formalności, ale są one powszechnie znane i każdy da sobie z nimi radę. W przypadku zawarcia związku małżeńskiego w plenerze jest ich nieco więcej – zwłaszcza, jeśli mówimy o ślubie kościelnym. Mimo wszystko warto się poświęcić i spróbować, bo taka uroczystość może być czymś, czego para młoda i ich goście nie zapomną do końca życia.

Ślub latem w pełnym słońcu i wesele podczas ciepłego wieczoru i nocy jest czymś wyjątkowym. To również dużo większe pole do popisu dla fotografa i kamerzysty, ponieważ żadne sztuczne światło nie zastąpi blasku słońca czy księżyca. Łatwiej jest także zorganizować niektóre atrakcje, np. wypuszczenie gołębi albo pokaz fajerwerków.

Ślub kościelny w plenerze – formalności

Organizacja ślubu konkordatowego (cywilny i kościelny w jednym) w plenerze niestety nie należy do najłatwiejszych ze względu na zapisy Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.

Kan. 1118

Przepisy nie są do końca jasne, więc łatwo nie będzie. Na szczęście Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że biskup może zgodzić się na zorganizowanie ślubu poza świątynią, ale miejsce musi być odpowiednie. Niestety przepisy nie precyzują, czym ów “odpowiednie miejsce” jest. Można być jednak pewnym, że powinno być godne i pasować do rangi uroczystości. Polana przy jeziorze lub ogród zostaną dobrze przyjęte, ale miejski deptak czy plaża już prawdopodobnie nie do końca. Należy również zwrócić uwagę na ilość miejsca – musi się tam zmieścić ołtarz polowy oraz wszyscy goście.

ślub i wesele w plenerze

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca należy udać się do proboszcza parafii, na której terenie się ono znajduje i złożyć wniosek z prośbą o wyrażenie zgody na ślub w tym miejscu. Decyzja w całości zależy od księdza. Warto się wcześniej dowiedzieć, czy ten należy do grona konserwatywnych czy nowoczesnych.

Przeczytaj również: Jak podziękować rodzicom na weselu? (25 pomysłów na prezenty!)

Po otrzymaniu zgody od proboszcza przechodzimy do kolejnego etapu czyli listownej prośby o dyspensę na udzielenie sakramentu małżeństwa w plenerze, którą kierujemy do biskupa. Treść wniosku należy dobrze przemyśleć i podać odpowiednie przyczyny i argumenty. Pisanie o tym, że jest to twoje największe marzenie od dzieciństwa może nie wystarczyć.

Na odpowiedź z kurii czeka się kilka miesięcy, a same zgody nie są wydawane zbyt często. Przyczyny odrzucenia mają najczęściej związek z miejscem, które zdaniem kurii jest niegodne dla tego typu uroczystości. Natomiast jeśli wszystko pójdzie po twojej myśli, otrzymasz licencję na ślub poza świątynią.

Ze względu na to, że cały proces zajmuje dużo czasu, warto się za niego zabrać kilka miesięcy (a nawet rok!) przed samą datą ślubu. Dopiero po otrzymaniu licencji można myśleć o organizacji pozostałych aspektów ślubu i wesela. Jeśli te wszystkie formalności cię przytłaczają i na samą myśl o nich zaczynasz dostawać dreszczy, pomyśl o ślubie na terenie kościoła. Przy niektórych znajdują się całkiem ładne ogrody, a zgodę w tym przypadku dość łatwo uzyskać.

Ślub cywilny w plenerze – formalności

Organizacja ślubu w plenerze nie jest obecnie żadnych problemem. Wiele ułatwiono w marcu 2015 roku, kiedy weszło w życie prawo na organizację takich właśnie ślubów. Jedynym wymogiem jest sporządzenie odpowiedniego podania motywującego tę decyzję i uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 1000 zł.

To wszystko.

O czym należy pamiętać organizując ślub w plenerze

W Polsce największym problemem zupełnie niezależnym od pary młodej jest pogoda. Nawet latem są z nią problemy – niektóre dni są naprawdę ciepłe, a za chwilę wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Śledź zatem prognozy pogody i zawsze miej w pogotowiu plan B w postaci lokalu, do którego będzie można przenieść ślub oraz wesele. Planem B w innej postaci będą namioty ze ściankami, które w przypadku dobrej pogody i wysokiej temperatury zawsze można zwinąć.

Organizując ślub w plenerze należy pamiętać o odpowiednio zaaranżowanym miejscu. Muszą się tam zmieścić krzesła i klęczniki dla pary młodej oraz świadków, ale należy także zadbać o przestrzeń dla księdza lub urzędnika. W przypadku tego pierwszego potrzebny jest również ołtarz polowy, natomiast w przypadku ślubu cywilnego trzeba przygotować powierzchnię do powieszenia godła. Warto zadbać o miejsca siedzące dla gości szczególnie w przypadku ślubu kościelnego, który jest znacznie dłuższy od cywilnego. Krzesła można wypożyczyć – ceny wahają się od około 3 złotych za dzień.

ślub i wesele w plenerze

Zadbaj również o nastrój w postaci kwiatów na stole lub ołtarzu, biały dywan prowadzący do miejsca ślubu, nagłośnienie oraz o muzykę na ślubie. Jeśli masz możliwość, umieść całość pod piękną altaną, która nada specjalnego charakteru.

Niestety ślub oraz wesele w plenerze to uroczystość nieco droższa niż byłoby to w tradycyjnej formie. Główną różnicę robią namioty, podłogi, nagłośnienie oraz oświetlenie, o które należy zadbać.

Wesele w plenerze

Organizując wesele w plenerze trzeba pomyśleć o wyborze odpowiedniego miejsca. Bardzo dobrą decyzją będzie ogród znajdujący się przy restauracji, która ma już doświadczenie w tym zakresie i dysponuje odpowiednim sprzętem – stolikami, krzesłami, namiotami, podłogami, oświetleniem i nagłośnieniem.

Jeśli w twojej miejscowości nie ma takiego lokalu, to rozejrzyj się za firmami, które świadczą takie usługi. Są w stanie przygotować wszystko, co jest potrzebne – namioty, podłogi, żyrandole czy nagrzewnice szczególnie przydatne nocami, które nawet latem mogą nie rozpieszczać swoją temperaturą.

Innym rozwiązaniem jest wesele we własnym ogrodzie, które będzie zdecydowanie najtańsze. Jeśli w tym przypadku zechcesz skorzystać z usług firmy kateringowej, musisz spełnić pewne wymagania, np. przyłącze do ciepłej i zimnej wody oraz odpowiednie miejsce dla obsługi. Kiedy znajdziesz już odpowiedniego usługodawcę dla siebie, warto zaprosić ich do oględzin ogrodu. Czarno na białym powiedzą, co będzie im potrzebne w trakcie wesela.

Przyszła pora na rozwiązanie wątpliwości co do wyboru odpowiedniej wielkości namiotu. Przyjęło się, że na 100 osób przypada namiot o wielkości 10×25 metrów.

Urozmaicenie wesele w plenerze

Samo wesele w plenerze jest już niezłą atrakcją i czymś niezwykle oryginalnym. Mimo to da się jeszcze bardziej wzmocnić całą otoczkę organizują kilka smaczków i atrakcji.

Pierwsze co od razu przychodzi na myśl w przypadku ślubu i wesela, to zadbanie o gości w taki sposób, żeby niczego im nie zabrakło. Zaoferuj więc każdemu ciepłe koce na wypadek chłodniejszej nocy, parasole w razie deszczu lub rażącego słońca oraz wachlarze idealne na upał. Pomyśl także o paniach w szpilkach, które przy każdej możliwej okazji uparcie będą wbijać się w trawnik. Na szczęście ktoś niezwykle mądry wynalazł nakładki, które temu zapobiegają.

ślub i wesele w plenerze

Ciepłe letnie wieczory wiążą się z komarami i innymi nieprzyjaźnie nastawionymi do nas insektami. Dlatego też przygotuj moskitiery na jedzenie, spreje i świece z olejkami eterycznymi, które odstraszą te podłe istoty. Skoro jesteśmy już przy świetle, to świetny nastrój zapewnią lampy naftowe i lampiony.

Wesele to nie tylko tańce, jedzenie i picie, ale również relaks. Zadbaj o poduszki oraz pufy dla gości, którzy będą mieli ochotę pobyć bliżej natury i posiedzieć na trawie.

Uważaj na pogodę

Możesz sprawdzać prognozę pogody co 15 minut, a mimo to w dniu ślubu i wesela może cię zaskoczyć. Nie musi padać – wystarczy silniejszy wiatr wiejący od boku, które wywieje wszystkie dekoracje. Deszcz za to jest prawdziwą zmorą ze względu na sprzęt elektroniczny, ale łatwo się przed nim bronić rozwijając ścianki namiotu.

Nie tylko deszcz i wiatr są zagrożeniami – zbyt wysoka temperatura również. Wszelkie owoce, desery lodowe i czekolady mogą źle skończyć. Najlepiej będzie, jeśli akurat te potrawy zostaną jak najszybciej skonsumowane i zabrane ze stołów.


Ślub oraz wesele w plenerze może być niesamowitą pamiątką. Organizacja jest o wiele trudniejsza niż w przypadku tradycyjnej uroczystości, ale dla chcącego nic trudnego. Zawsze możesz zlecić przygotowanie całości profesjonalistom. Koszty będą wyższe, ale być może warto ponieść tę cenę.

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

2 komentarzy do “Organizacja ślubu i wesela w plenerze – poradnik i formalności

  1. Nigdy nie byłam na weselu organizowanym na świeżym powietrzu. Oglądając fotografie ślubne mam wrażenie, że to coś wspaniałego. W Polsce jedyny minus to pogoda, ale co tam są przecież do wynajęcia namioty w razie czego 🙂

  2. Wesele pod gołym niebem to coś wspaniałego, jedynie ta pogoda… Od czego jednak są namioty? 🙂 dla chcącego nic trudnego. Bardzo dobrze opisany poradnik, wszyscy zainteresowani na pewno wyciągną z niego dużo niezbędnych informacji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do newslettera!

Wyślę Ci bezpłatny kalkulator finansowy Twojego ślubu i wesela, dzięki któremu obliczysz, ile będzie kosztowała Cię organizacja tej uroczystości. Poinformuję Cię również o każdym nowym artykule na blogu. Zero śmieci - tylko wartościowa wiedza! :)

Obiecuję, że Twój adres e-mail nie trafi w niepowołane ręce.