Skip to main content

Jaką suknię ślubną wybrać? Nową, używaną czy wypożyczoną?

Każda panna młoda chce wyglądać na swoim ślubie olśniewająco, więc oczywiste jest to, że poświęca dużo uwagi sukni ślubnej, która jest jednym z jej najważniejszych atrybutów. Pierwszą decyzją, z którą musi się zmierzyć, jest to, skąd ją weźmie. Kupi nową w salonie, używaną czy wypożyczy? Sprawdźmy, która z tych opcji jest najlepsza.

Istnieją trzy podstawowe sposoby na zdobycie sukni ślubnej. Najbardziej oczywistym jest salon sukien ślubnych. Drugi sposób to kupno używanej w komisie lub od kogoś znajdując ogłoszenie w sieci. Można również pomyśleć o wypożyczeniu tylko na jeden wieczór. Przyjrzyjmy się plusom i minusom każdemu z tych sposobów.

Kupno sukni ślubnej w salonie

Zdecydowanie najwięcej panien młodych decyduje się na ten krok. Największą i niewątpliwą zaletą kupna sukni ślubnej w salonie jest pełna dowolność. Salon to największy wybór i możliwość przymiarek wielu sukni. Nawet tych, które wydają się za duże lub za małe. Rozmiar nie gra większej roli, ponieważ każda kreacja zostanie dopasowana do sylwetki panny młodej przez krawcową lub nawet uszyta od zera. Ponadto nie ma wątpliwości, że każda z sukni, którą przymierzysz, jest nowa i wolna od absolutnie wszelkich defektów.

Niestety ze względu na te wszystkie udogodnienia, musisz liczyć się z najwyższą ceną, ale istnieje możliwość płatności w ratach. Czas oczekiwania na suknię również nie należy do najbardziej dogodnych, ponieważ może wynieść nawet pół roku, a wiadomo, że przed ślubem panny młode często pracują nad swoim ciałem. Mogą zmienić nieco sylwetkę i z pozoru idealna suknia, może taka ostatecznie nie być.

Przeczytaj również: Koszyczek ratunkowy – niepopularny a bardzo przydatny

Kupno używanej sukni ślubnej

Wielu pannom młodym nawet przez głowę nie przejdzie pomysł, żeby kupić używaną suknię ślubną. Nie wyobrażają sobie wystąpienia w kreacji, którą już wcześniej ktoś na sobie miał. Warto o tym pomyśleć, ponieważ komisy z używanymi sukniami ślubnymi już dawno wyszły z PRLu i nie śmierdzi w nich spalonymi papierosami. Niekiedy wyglądają jak salony i różnią się tylko tym, że suknie nie są nowe, ale dzięki temu mogą być dużo, dużo tańsze.

suknia ślubna

Używana suknia ślubna to nie tylko komis. W sieci pojawia się wiele ogłoszeń zamieszczonych przez świeżo upieczone żony, które z chęcią sprzedadzą suknię ślubną. Teoretycznie nie powinna się im już przydać. Kupowanie bezpośrednie i pomijanie komisu jeszcze bardziej obniża cenę. Najlepiej jest umówić się na przymiarkę, a jeśli jest to niemożliwe, zamówić paczkę z płatnością za pobraniem, czyli przy odbiorze. Wcześniej należy bardzo dokładnie sprawdzić jakość sukni i zamówić ją z wyprzedzeniem, ponieważ może się okazać, że trzeba ją nieco przerobić u krawcowej.

Kupno sukni używanej ma swoje oczywiste minusy. Nie będzie takiego wyboru jak w salonie i mogą wystąpić defekty, których od razu nie zauważysz. Możesz za to liczyć na bardziej przystępną cenę.

Wypożyczenie sukni ślubnej

Ostatni sposób na zdobycie sukni ślubnej tak naprawdę różni się niewiele od tego pierwszego, ponieważ wypożyczenia dokonuje się zwykle w salonach mając do dyspozycji praktycznie cały asortyment takiego salonu. Na miejscu są również krawcowe, które dokonają ewentualnych koniecznych poprawek.

Koszt wypożyczenia sukni ślubnej wynosi około 30% jej pełnej wartości. Zatem jeśli kreacja kosztuje 5000 zł, za jej wypożyczenie zapłacisz około 1500 zł. Do salonu najlepiej jest udać się około 3 miesiące przed ślubem, dokonać wyboru, wpłacić zaliczkę i podpisać umowę. Tuż przed weselem wpłaca się resztę i całkiem możliwe, że będzie trzeba ponieść kaucję.

suknia ślubna

Na weselu należy uważać na suknię, żeby jej przypadkiem nie uszkodzić, bo możesz wtedy stracić całą lub część kaucji. Zależnie od salonu oddajemy suknię po praniu lub nie.


To już wszystko, co powinnaś wiedzieć o wyborze sukni ślubnej. Żeby jeszcze bardziej uporządkować wiedzę, przygotowałam krótkie podsumowanie.

Kupno sukni ślubnej w salonie:

 • duży wybór i pełna dowolność,
 • możliwość dopasowania sukni do sylwetki,
 • każda z sukni jest nowa i wolna od wad,
 • wysoka cena,
 • możliwość płatności w ratach,
 • długi termin oczekiwania.

Kupno używanej sukni ślubnej:

 • jakość obsługi w komisach jest porównywalna do tej z salonów,
 • możliwość kupna sukni z drugiej ręki w niższej cenie,
 • ograniczony wybór,
 • używana suknia ślubna może mieć ukryte defekty,
 • dużo bardziej przystępna cena.

Wypożyczenie sukni ślubnej:

 • suknie ślubne wypożycza się najczęściej w salonie,
 • duży wybór i możliwość dopasowania do sylwetki,
 • około 30% ceny nowej sukni ślubnej,
 • konieczność wpłacenia kaucji,
 • trzeba uważać na suknię w trakcie wesela.

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do newslettera!

Wyślę Ci bezpłatny kalkulator finansowy Twojego ślubu i wesela, dzięki któremu obliczysz, ile będzie kosztowała Cię organizacja tej uroczystości. Poinformuję Cię również o każdym nowym artykule na blogu. Zero śmieci - tylko wartościowa wiedza! :)

Obiecuję, że Twój adres e-mail nie trafi w niepowołane ręce.